Historie

Dům pekaře Michala

Pekař Michal jako starosta města obýval dům v polovině 16. století a jeho zásluhou je renesanční přestavba domu, která je nejvýraznější a nejvýznamnější stavební úpravou.

Renesanční měšťanský dům nacházející se ve střední části náměstí města Telče upoutá na první pohled při příchodu do města horní branou.  Je jeden z mála, jenž má zachovanou sgrafitovou výzdobu i renesanční tvarosloví štítu.

STAVBA

Dům má gotické založení, jehož zbytky jsou  ve vstupní části – mázhauzu a též v části sklepení. Zásadní renesanční přestavba proběhla kolem r. 1555, ze které je i sgrafitová výzdoba štítu. Po třicetileté válce a velkém požáru při dobytí Telče švédskými vojsky vznikl barokní sál a sklep (kolem r. 1670).

Figurální sgrafito štítu

Výjimečné figurální sgrafito, které pochází z doby, kdy dům vlastnil pekař Michal, má své skryté sdělení. Jedenáct starozákonních postav nás provází dějinami starověkého Izraele.

Pekař Michal byl však vyznáním protestant. Proč tedy dějiny starověkého Izraele? Ochráncem starověkého Izraele je archanděl Michael, tedy pekařův jmenovec. A Michal byl nejen pekař, ale byl zejména purkmistr města (starosta). Lze tedy předpokládat, že se cítil být ochráncem městského obyvatelstva, prostředníkem mezi pánem Zachariáše z Hradce a místním lidem. Je dost možné, že k námětu jej inspiroval i sám pán Telče Zachariáš z Hradce - existovala úzká vazba na zámek, protože dcera pekaře Michala se provdala za správce zámku, purkrabího Ondráčka.